Szkolenie  Ochrona zdrowia

Dyżury medyczne w świetle najnowszej uchwały SN

17
Lipca

Miejscowość: Katowice
Adres: ul. Stawowa 10
Miejsce szkolenia: Sale szkoleniowe ul. Stawowa, blisko Centrum
Termin: 17 Lipca 2015
Cena: 550 zł netto (676,50 zł brutto)

Organizator

Planowanie i rozliczanie czasu pracy w ochronie zdrowia

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń

O szkoleniu

Kwestia rozliczania dyżurów lekarskich od wielu lat stanowiła przedmiot ożywionych sporów prawników, lekarzy i dyrektorów szpitali. W identycznych sprawach zapadały rozbieżne orzeczenia w sprawie odpłatności za czas wolny udzielony lekarzowi po zakończeniu dyżuru. W listopadzie 2014 r. Sąd Najwyższy dopuścił dopełnienie obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy godzinami dyżuru medycznego.

Dla wielu szpitali oznacza to możliwość zaoszczędzenia na wynagrodzeniach lekarzy. Mogą bowiem zaliczać im godziny pracy podczas dyżuru w poczet podstawowego etatu. Nie zapłacą więc za dyżury specjalnej stawki. Lekarz otrzyma za nie tylko takie dodatki, jak za nadgodziny. Placówki muszą jednak tak zorganizować pracę, aby mieć lekarzy w ciągu dnia i jeszcze obsadzić nimi dyżury medyczne.

Jak mają postąpić placówki w sytuacji, gdy środowisko lekarskie nie jest zadowolone z takiego obrotu sprawy i wyraża pogląd, że czas wolny, ustawowo zagwarantowany lekarzowi po zakończonym dyżurze, powinien być płatny i nie powinien być sztucznie „księgowany” na poczet wynagrodzenia przysługującego za dyżur?

Dodatkowo, jeśli dyżur uszczupli płacę zasadniczą, nie będzie to dla lekarzy czynnik motywujący do pełnienia dyżurów, a dyrektorzy placówek mogą mieć problem z ich obsadzeniem. Uchwała Sądu Najwyższego nie dotyczy jednak lekarzy na kontraktach. Można się więc spodziewać, że takich rozwiązań będzie w szpitalach coraz więcej. Wtedy przepisy prawa pracy nie obowiązują.

Weź udział w szkoleniu:
„Dyżury medyczne w świetle najnowszej uchwały Sądu Najwyższego. Planowanie i rozliczanie czasu pracy w ochronie zdrowia”,
które odbędzie się 17 lipca 2015 r. w Katowicach
oraz 20 lipca 2015 r. w Warszawie.

Czego nauczysz się w czasie szkolenia?

 • jak organizować pracę placówki w sytuacji, gdy szpitale mogą zaliczać godziny pracy lekarzy podczas dyżuru w poczet podstawowego etatu
 • jak planować czas pracy pracowników pełniących dyżury medyczne, aby nie narazić się na kontrole Państwowej Inspekcji Pracy
 • kiedy wypłacać wynagrodzenie za dyżur medyczny, a kiedy dopuszczalna jest inna niż pieniężna rekompensata

Dyżury medyczne w świetle najnowszej uchwały SN

Szkolenie odbędzie się: 17 Lipca 2015r.

Program

Program szkolenia

 

Dyżury medyczne – zagadnienia ogólne

 1. Zasady planowania czasu pracy pracowników pełniących dyżury medyczne
  • Jakie normy czasu pracy obowiązują poszczególnych pracowników?
  • Jaki okres rozliczeniowy wprowadzić i jak z niego korzystać?
  • W jaki sposób obliczyć wymiar czasu pracy?
  • Jaki odpoczynek zapewnić pracownikom podmiotów leczniczych?
  • Czy można skracać odpoczynki dobowe i tygodniowe?
  • Kiedy trzeba ustalać harmonogram czasu pracy i na jakie okresy?
  • Jak oznaczać dni wolne od pracy- stanowisko PIP?
  • Jakie działania trzeba podjąć, żeby móc zmieniać rozkłady czasu pracy?
 2. Dyżur medyczny – zasady planowania
  • Zasady planowania dyżurów medycznych.
  • Kto może pełnić dyżur medyczny?
  • Dopuszczalność pełnienia 24 – godzinnych dyżurów medycznych - stanowiska Ministerstwa i PIP.
  • Zaliczanie godzin dyżuru medycznego do limitu nadgodzin.
 3. Niewypracowanie wymiaru czasu pracy przez pracowników pełniących dyżury medyczne
  • Dopuszczalność dopełnienia obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy godzinami dyżuru medycznego – najnowsze orzecznictwo SN.
  • Zasady wynagradzania obowiązujące w przypadku niewypracowania wymiaru czasu pracy lub jego uzupełnienia godzinami dyżuru.
  • Zaliczanie godzin dyżury medycznego do niewypracowanego wymiaru czasu pracy a zasady rozliczania przeciętnie 48 godzinnej tygodniowej normy czasu pracy.
 4. Sposoby rekompensaty dyżuru medycznego.
  • Sposób ustalania wynagrodzenia za dyżur medyczny.
  • Dopuszczalność innej niż pieniężna rekompensaty za dyżur medyczny.
 5. Klauzula opt – out
  • Obowiązki związane z wprowadzeniem klauzuli.
  • Kto może zawrzeć klauzulę opt-out?
  • Czas pracy w ramach klauzuli.
  • Rekompensata w ramach klauzuli.
  • Ile godzin można pracować w ramach klauzuli opt-out?
  • Czy można ograniczyć czas pracy w ramach klauzuli?

W PREZENCIE DLA UCZESTNIKÓW SZKOLENIA książka „Ochrona danych medycznych w 2015 r. Prawo, praktyka, wzory dokumentów według najnowszych przepisów” oraz CD "Dane osobowe w ochronie zdrowia - wskazówki i wzory" - publikacje o łącznej wartości 138,00 zł.

 

Zgłaszając chęć uczestnictwa w szkoleniu już teraz, można skorzystać z wyjątkowej promocyjnej ceny!

Nie przegap tej okazji! O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Nie zwlekaj z decyzją. Już teraz zarezerwuj sobie miejsce na szkoleniu i skorzystaj z rabatu!

Serdecznie zapraszam na szkolenie!

 Prelegenci


Wykorzystaj doświadczenia polskich ekspertów.
Przekonaj się, jak ich praktyczna, pełna wiedza może pomóc Ci radykalnie zmniejszać koszty i odnosić coraz większe sukcesy.


Joanna Stępniak

Joanna Stępniak

Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę. Doświadczony szkoleniowiec, autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy. Były pracownik Departamentu Prawnego oraz Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy.


Lokalizacja i termin wydarzenia

Miejscowość: Katowice
Adres: ul. Stawowa 10
Miejsce szkolenia: Sale szkoleniowe ul. Stawowa, blisko Centrum
Opis lokalizacji: Organizator zastrzega zobie możliwość zmiany miejsca szkolenia, by dostosować salę do komfortu uczestników obecnych na szkoleniu. Zawsze będzie to sala blisko centrum, z dobrym dojazdem.  
Termin: 17 Lipca 2015
Cena: 550 zł netto (676,50 zł brutto)

Co obejmuje cena

Cena obejmuje:

 • udział w szkoleniu,
 • materiały szkoleniowe (m.in. oprawione materiały, z których korzysta prowadzący podczas szkolenia),
 • certyfikat ukończenia szkolenia,
 • serwisy kawowe
 • lunch.

 

UWAGA CENA BEZ VAT! Zapłać mniej za udział w szkoleniu

Uczestnikom opłacającym udział w konferencji w 70% lub całości ze środków publicznych przysługuje zwolnienie z VAT, po okazaniu organizatorowi odpowiedniego oświadczenia. 

Warunki uczestnictwa

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:

netto 550 zł + 23% VAT,
kwota brutto: 676,50 zł

Promocja

Przy nadesłaniu zgłoszenia do 10 lipca 2015 r. koszt udziału w szkoleniu wynosi netto: 450 zł + 23% VAT,
kwota brutto: 553,50 zł.

Cena obejmuje: udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe (m.in. oprawione materiały, które prezentuje trener podczas szkolenia), certyfikat ukończenia szkolenia, serwisy kawowe i lunch. 

Opłata za szkolenie jest dokonywana przelewem po szkoleniu na podstawie faktury przesłanej przez Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.

Cena bez VAT!
Zapłać mniej za udział w szkoleniu Uczestnikom opłacającym udział w konferencji w 70% lub całości ze środków publicznych przysługuje zwolnienie z VAT, po okazaniu organizatorowi odpowiedniego oświadczenia.
Wzór oświadczenia do pobrania u organizatora.

 

Uwaga! Bezkosztowa rezygnacja z udziału w szkoleniu jest możliwa po przesłaniu informacji o rezygnacji e-mailem do organizatora szkolenia, najpóźniej na 7 dni roboczych przed szkoleniem. W przypadku rezygnacji do 3 dni roboczych przed szkoleniem Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie kwotą stanowiącą 50% pełnej opłaty za szkolenie. Jeśli organizator nie otrzyma rezygnacji a uczestnik nie przybędzie na szkolenie, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie pełnymi kosztami szkolenia. W przypadku rezygnacji uczestnika na 2 dni przed szkoleniem oraz w dniu szkolenia, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie pełnymi kosztami szkolenia. W przypadku odwołania szkolenia przez organizatora lub zmiany terminu klienci nie ponoszą żadnych kosztów.

Zapoznaliśmy się z warunkami uczestnictwa w szkoleniu organizowanym przez Wydawnictwo Wiedza i Praktyka i akceptujemy je.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wydawnictwo "Wiedza i Praktyka" sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Łotewskiej 9a w celu realizacji niniejszego zamówienia oraz do celów marketingowych. Zgadzam się na otrzymywanie od ww. podmiotu i jego partnerów informacji handlowych przesyłanych środkami komunikacji elektronicznej. Każdej osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. 

Reklama

Copyright © 2019 Wiedza i Praktyka

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies i tym samym akceptuję politykę prywatności.