Szkolenie  Prawo pracy, płace, ubezpieczenia

Zwalnianie pracowników - zmiany 2016

06
Czerwca

Miejscowość: Wrocław
Adres: ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43
Miejsce szkolenia: Zachodnia Izba Gospodarcza
Termin: 06 Czerwca 2016
Cena: 530 zł netto (651,90 zł brutto)

Organizator

Zwalnianie pracowników – zmiany 2016, przyczyny, procedury, wyroki, ochrona, świadectwo pracy

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń

O szkoleniu

Zwalniani pracownicy bardzo często idą do sądu i wygrywają sprawy z pracodawcami. Zanim więc pracodawca wręczy wypowiedzenie (lub zwolni pracownika bez wypowiedzenia) powinien dobrze wszystko przemyśleć.

I śledzić na bieżąco nowości. Na przykład, w 2016 roku było kilka zmian ustawowych jeśli chodzi o wypowiadanie umów o pracę. Poza tym, w tym zakresie co roku jest przynajmniej kilka ważnych wyroków SN.

Jak zatem prawidłowo rozwiązać umowę? Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na kilka punktów.

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy przyczyna wypowiedzenia (zwolnienia bez wypowiedzenia) jest odpowiednia (rzeczywista, dająca się udowodnić, wystarczająco istotna i nie spóźniona). Następnie trzeba odpowiednio konkretnie ją wskazać w piśmie rozwiązującym umowę.

Trzeba też sprawdzić, czy pracownik nie należy do grona osób chronionych. Na przykład, czy można go już zwolnić z powodu długotrwałej choroby, czy jeszcze trzeba poczekać. Nie wolno zapomnieć o żadnym punkcie procedury rozwiązywania umów.

Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę to prawa i obowiązki stron w okresie wypowiedzenia. Pracodawca może np. jednostronnie polecić pracownikowi wykorzystać cały urlop, a od 2016 r. także zwolnić jednostronnie z obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia. Musi jednak spełnić pewne warunki.

I wreszcie świadectwo pracy, które trzeba prawidłowo wypełnić i terminowo wydać. Choć na pozór wydaje się to proste, to praktyka pokazuje, że jest tu wiele błędów. A za nieprawidłowe czy nieterminowe wydanie świadectwa mogą być konsekwencje.

Najpoważniejsze konsekwencje grożą jednak za wadliwe rozwiązanie umowy pracownika. Odszkodowanie lub konieczność przywrócenia do pracy (wraz z zapłatą wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy) mogą być bardzo dolegliwe finansowo.

Aby pomóc Państwu dobrze przygotować się do rozwiązania stosunku pracy i zminimalizować ryzyko przegranej w sądzie zapraszamy na szkolenie pt. „Zwalnianie pracowników – zmiany 2016, przyczyny, procedury, wyroki, ochrona, świadectwo pracy”.

Szkolenie bazuje na licznych przykładach z praktyki. Uwzględnia także nowe interpretacje urzędowe oraz wyroki Sądu Najwyższego, a także zmiany w przepisach.

Szkolenie odbędzie się: 06 Czerwca 2016r.

Program

Szkolenie odbędzie się w godzinach 10.00 - 16.00.

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę – dobre przykłady i błędy, w tym m.in.:

  • co to znaczy, że przyczyna wypowiedzenia ma być konkretna,
  • co to znaczy, że przyczyna wypowiedzenia ma być rzeczywista,
  • przykłady dobrych i błędnych sposobów zapisania przyczyny wypowiedzenia (z uwzględnieniem wyroków Sądu Najwyższego),
  • likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia,
  • wypowiadanie umów na czas określony, na okres próbny i na zastępstwo,
  • przyczyna wypowiedzenia, a konieczność wypłaty odprawy.

Porozumienie rozwiązujące umowę o pracę – przydatne zapisy, w tym m.in.:

  • co można zapisać w porozumieniu,
  • jak to wpływa na uprawnienia stron stosunku pracy,
  • czy przy porozumieniu rozwiązującym umowę o pracę przysługuje odprawa.

Okres wypowiedzenia, a prawa i obowiązki stron, w tym m. in.:

  • obliczanie okresów wypowiedzenia,
  • wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia,
  • dni wolne na poszukiwanie pracy.

Wypowiadanie umów na czas określony po 22 lutego 2016 r., w tym m.in.:

  • jak liczyć okres wypowiedzenia w poszczególnych przypadkach,
  • jakie okresy wlicza się do stażu pracy liczonego w celu wyznaczenia długości okresu wypowiedzenia,
  • czy trzeba podawać przyczynę wypowiedzenia jeśli umowa terminowa zmieni się w bezterminową.

Skrócenie wypowiedzenia i zwolnienie z obowiązku pracy (z uwzględnieniem zmian z 22 lutego 2016 r.), w tym:

  • zamiana wypowiedzenia na porozumienie rozwiązujące umowę,
  • skrócenie umowy za porozumieniem stron,
  • jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę,
  • zwolnienie z obowiązku pracy bez skracania okresy wypowiedzenia (z uwzględnieniem zmian z 2016 r.).

Zwolnienie dyscyplinarne, w tym m.in.:

  • jakie przyczyny mogą uzasadniać zwolnienie dyscyplinarne (przykłady z orzecznictwa Sądu Najwyższego),
  • co robić w przypadku porzucenia pracy przez pracownika,
  • jak sformułować pismo rozwiązujące umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zwolnienie bez wypowiedzenia, bez winy pracownika z art. 53 kp (głównie długa choroba), w tym m.in.:

  • co robić, jeśli upływają 182 dni choroby, a nie ma decyzji ZUS,
  • kiedy i jak zwalniać pracownika korzystającego ze świadczenia rehabilitacyjnego,
  • kiedy i jak zwolnić osobę, której przyznano rentę (i co z odprawą),
  • co robić, gdy minął okres zasiłkowy, a pracownik nadal przynosi zwolnienia od pracy,
  • czy trzeba przywrócić do pracy pracownika zwolnionego z art. 53 kp.

Procedura zwolnienia pracownika za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia – kolejność postępowania

Co grozi pracodawcy za bezprawne rozwiązanie stosunku pracy pracownika

Wybrane grupy chronione przed wypowiedzeniem umowy o pracę, w tym m.in.:

  • ochrona przedemerytalna,
  • ochrona na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym i na obniżeniu etatu zamiast urlopu wychowawczego.

Rozwiązanie umowy przez pracownika, w tym m. in.:

  • zwolnienie się pracownika za wypowiedzeniem,
  • zwolnienie się pracownika bez wypowiedzenia oraz porzucenie pracy.

Problemy ze świadectwami pracy, w tym m.in.:

  • jak wydawać świadectwa po umowach terminowych,
  • jaki zapisać tryb zwolnienia w świadectwie pracy (prawidłowe wskazanie odpowiednich przepisów w różnych przypadkach),
  • jak prawidłowo wskazuje się informacje „chorobowe” i czy w razie ich braku zostawia się wolne miejsce, czy wpisuje się „nie dotyczy”,
  • jak odnotować informacje dotyczące dodatkowych uprawnień pracownika,
  • jak wyszczególniać różne okresy zatrudnienia,
  • jaka data powinna widnieć na świadectwie pracy jeśli umowa rozwiązuje się np. w wolną sobotę lub wolną niedzielę (stanowisko ministerstwa pracy z 10 września 2014 r.),
  • czy przy sprostowaniu żąda się zwrotu poprzedniego świadectwa przez pracownika,
  • czy „starą” wersję świadectwa trzeba usunąć z akt osobowych,
  • z jaką datą wystawia się sprostowane świadectwo (lub odpis), czy należy je jakoś specjalnie oznaczyć.

Prelegenci

Wykorzystaj doświadczenia polskich ekspertów.
Przekonaj się, jak ich praktyczna, pełna wiedza może pomóc Ci radykalnie zmniejszać koszty i odnosić coraz większe sukcesy.

Szymon  Sokolik

Szymon Sokolik

Jestem prawnikiem i specjalistą z zakresu prawa pracy. Od kwietnia 2007 r. jestem redaktorem naczelnym czasopisma „Aktualności kadrowe”, a od września 2013 r. prowadzę magazyn „Doradca kadrowego”. Na bieżąco śledzę zmiany w prawie pracy oraz nowe interpretacje urzędowe i wyroki SN. Opracowałem wiele artykułów z tematyki prawa pracy. Na co dzień odpowiadam na pytania Czytelników publikacji kadrowych Wiedzy i Praktyki. Ponadto prowadzę webinaria, wykłady na konferencjach i szkolenia (otwarte i zamknięte). Dotyczą różnych zagadnień związanych z czasem pracy, dokumentacją pracowniczą i umowami, zatrudnianiem i zwalnianiem, urlopami pracowniczymi itd. Cieszę się, że wkrótce się zobaczymy!

Lokalizacja i termin wydarzenia

Opis lokalizacji: Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany miejsca szkolenia, by dostosować salę do komfortu uczestników obecnych na szkoleniu. Zawsze będzie to sala blisko centrum, z dobrym dojazdem.

Co obejmuje cena

W ramach opłaty otrzymasz:

  • udział w szkoleniu,
  • materiały szkoleniowe,
  • serwis kawowy,
  • lunch,
  • certyfikat udziału w szkoleniu.

UWAGA CENA BEZ VAT! Zapłać mniej za udział w szkoleniu

Uczestnikom opłacającym udział w szkoleniu w 70% lub całości ze środków publicznych przysługuje zwolnienie z VAT, po okazaniu organizatorowi odpowiedniego oświadczenia.

Warunki uczestnictwa

Koszt udziału w szkoleniu wynosi netto: 530 zł  + 23% VAT,  kwota brutto: 651,90 zł.

Przy nadesłaniu zgłoszenia do 2 czerwca 2016 r. koszt udziału w szkoleniu wynosi netto: 490 zł + 23% VAT,  kwota brutto: 602,70 zł.

Opłata za szkolenie jest dokonywana przelewem po szkoleniu na podstawie faktury przesłanej przez Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.

Uwaga! Bezkosztowa rezygnacja z udziału w szkoleniu jest możliwa po przesłaniu informacji o rezygnacji e-mailem do organizatora szkolenia, najpóźniej na 7 dni roboczych przed szkoleniem. W przypadku rezygnacji do 3 dni roboczych przed szkoleniem Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie kwotą stanowiącą 50% pełnej opłaty za szkolenie. Jeśli organizator nie otrzyma rezygnacji a uczestnik nie przybędzie na szkolenie, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie pełnymi kosztami szkolenia. W przypadku rezygnacji uczestnika na 2 dni przed szkoleniem oraz w dniu szkolenia, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie pełnymi kosztami szkolenia. W przypadku odwołania szkolenia przez organizatora lub zmiany terminu klienci nie ponoszą żadnych kosztów.

Zapoznaliśmy się z warunkami uczestnictwa w szkoleniu organizowanym przez Wydawnictwo Wiedza i Praktyka i akceptujemy je.

Materiały do pobrania

Karta zgłoszenia
Waga: 0.3MB
   Pobierz
Oświadczenie o zwolnieniu z VAT
Waga: 0.13MB
   Pobierz