Szkolenie  Prawo pracy, płace, ubezpieczenia

Dokumentacja pracownicza po zmianach z 2023 r. Nowe wzory i stanowiska- stan na 10_2023

23
Października

Miejscowość: online
Adres: online
Miejsce szkolenia: online
Termin: 23 Października 2023
Cena: 499 zł netto (613,77 zł brutto)

Organizator

Możliwość uczestniczenia w całodziennym szkoleniu online w godzinach 9.00-15.00 | ekspert Szymon Sokolik

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń

O szkoleniu

Całodzienne szkolenie premium Szymona Sokolika dotyczące dokumentacji pracowniczej po zmianach w Kodeksie Pracy.

W 2023 roku wprowadzono dużo ważnych zmian odnośnie akt osobowych i innej dokumentacji pracowniczej. Wiele z nich wprowadziły dwie ważne nowelizacje Kodeksu Pracy (luty i kwiecień 2023 r.), a niektóre weszły w życie w maju wraz z nowymi rozporządzeniami (nowe wnioski np. rodzicielskie, nowe świadectwo pracy, nowe dokumenty w aktach).

W związku z powyższym, pracodawcy i specjaliści ds. kadr i HR muszą poradzić sobie z:

- wieloma nowymi – lub zmienionymi – wzorami dokumentów pracowniczych,

- nowymi zasadami ich umieszczania czy wystawiania.

Wielkie zamieszanie powodują nowe obowiązki informacyjne pracodawcy. Istotne jest m.in. nowe, ważne stanowisko inspekcji pracy wskazujące, jak wypełniać kilka nowych punktów informacji o warunkach zatrudnienia. Przy okazji nadal pojawiają się wciąż aktualne dylematy co do tego, w jaki sposób (i ile czasu) przechowywać akta osobowe i pozostałą indywidualną dokumentację pracowniczą.

Prowadzący szkolenie Szymon Sokolik szczegółowo omówi zagadnienia wymienione w programie szkolenia poniżej.

Szkolenie odbędzie się: 23 Października 2023r.

Program

Szkolenie odbędzie się online w godzinach 9:00-15:00

Okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej, w tym m.in.:

- Rodzaje indywidualnej dokumentacji pracowniczej

- Jakie są zasady (i okresy) przechowywania dokumentacji pracowniczej na nowych i starych zasadach?

- Co z przechowywaniem akt, gdy pracownik ma zarówno stare, jak i nowe umowy?

- Informacja o okresach przechowywania dokumentacji, którą musimy wydać wraz ze świadectwem pracy – wzór i zasady wydawania.

Akta osobowe po zmianach z kwietnia i maja 2023 r., w tym m.in.:

- Co obecnie należy umieszczać w części A, B, C, D i E akt osobowych (z uwzględnieniem zmian z maja 2023 r.)?

- Zasady prowadzenia akt osobowych.

- Czy trzeba prowadzić część D i E, jeśli nie ma tam żadnych dokumentów?

Dokumentacja ewidencyjna czasu pracy po zmianach z kwietnia i maja 2023 r., w tym m.in.:

- Które dokumenty obecnie wchodzą w skład dokumentacji ewidencyjnej czasu pracy (po zmianach z maja 2023 r.)?

- Co ma zawierać ewidencja czasu pracy?

- Czy (i jak) wykazywać w ewidencji czasu pracy „nowe” okoliczności (np. pracę zdalną, szkolenia wliczane do czasu pracy)?

- Zasady przechowywania dokumentacji ewidencyjnej.

Świadectwo pracy po zmianach z maja 2023 r., w tym m.in.:

- Jak zapisać wolne z tytułu siły wyższej i urlop opiekuńczy (wzory)?

- Jak obecnie zapisać urlop rodzicielski (wzór)?

- Jak wykazać pracę zdalną okazjonalną (wzór)?

- Jak zapisać tryb rozwiązania umowy i podstawę prawną (wzory)?

- Jak zapisać pozostałe kwestie (wzory)?

- Jakie są zasady wydawania świadectwa pracy, jego sprostowania lub kopii?

Dokumenty związane z pracą zdalną po zmianach z 2023 r., w tym m.in.:

- Co mają zawierać wnioski o pracę zdalną w różnych przypadkach (zwykły, wiążący, wniosek o pracę zdalną okazjonalną)?

- Regulamin pracy zdalnej (i porozumienie ze związkami o pracy zdalnej).

- Indywidualne porozumienie z pracownikiem o pracy zdalnej.

- Odwołanie pracownika z pracy zdalnej.

Nowe wzory wniosków o uprawnienia rodzicielskie i opiekuńcze z uwzględnieniem zmian z kwietnia i maja 2023 r., w tym m.in.:

- Wniosek o urlop rodzicielski i nowe zasady jego składania

- Podział urlopu rodzicielskiego na części i możliwość wspólnego wykorzystywania go przez oboje rodziców

- Zmiany w zakresie zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

- Wniosek o urlop ojcowski po zmianach

- Wniosek o nowy urlop opiekuńczy

- Wniosek o nowe zwolnienie z powodu siły wyższej

- Wniosek o elastyczną organizację pracy i kiedy trzeba go uwzględnić

- Wniosek o pracę zdalną rodzica dziecka do lat 4 i rodzica dziecka do lat 8 (różnice)

- Co można polecić rodzicowi dziecka do lat 8 tylko za jego zgodą (i czy dawne zgody od rodziców dzieci do lat 4 wciąż obowiązują)?

Nowy wzór umowy o pracę i zmienione zasady wypowiedzenia umowy, w tym m.in.:

- Zmiany dotyczące treści wszystkich umów o pracę (wzór).

- Zmiany w umowach na okres próbny (wzory zapisów).

Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (w tym: nowe stanowisko PIP na temat jej zapisów), w tym m.in.:

- Wzory poszczególnych zapisów w nowej, rozszerzonej informacji o warunkach zatrudnienia – różne opcje w zależności od sytuacji pracodawcy), w tym m.in. zapisy o czasie pracy, wynagrodzenie, urlopie, zwalnianiu i inne.

- Co wynika z nowego stanowiska inspekcji pracy odnośnie zapisów w nowej informacji o warunkach zatrudnienia?

- Czy odsyłanie do przepisów w treści informacji może pomóc pracodawcy i w jakim zakresie?

- Zmienione zasady wydawania i aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia.

Inne nowe obowiązki informacyjne pracodawcy, w tym m.in.:

- Informacja dla pracownika oddelegowanego za granicę

- Nowy obowiązek informowania o zmianie siedziby pracodawcy

- Zmieniona informacja dla pracowników z art. 94[2] - np. informowanie o wolnych stanowiskach, o możliwości pracy w pełnym wymiarze itd.

- Nowe prawo do wystąpienia przez pracownika raz w roku o zmianę warunków zatrudnienia – i jaką odpowiedź ma udzielić pracodawca

Prelegenci

Wykorzystaj doświadczenia polskich ekspertów.
Przekonaj się, jak ich praktyczna, pełna wiedza może pomóc Ci radykalnie zmniejszać koszty i odnosić coraz większe sukcesy.

Szymon  Sokolik

Szymon Sokolik

Jestem prawnikiem i specjalistą z zakresu prawa pracy. Od kwietnia 2007 r. jestem redaktorem naczelnym czasopisma „Aktualności kadrowe”, a od września 2013 r. prowadzę magazyn „Doradca kadrowego”. Na bieżąco śledzę zmiany w prawie pracy oraz nowe interpretacje urzędowe i wyroki SN. Opracowałem wiele artykułów z tematyki prawa pracy. Na co dzień odpowiadam na pytania Czytelników publikacji kadrowych Wiedzy i Praktyki. Ponadto prowadzę webinaria, wykłady na konferencjach i szkolenia (otwarte i zamknięte). Dotyczą różnych zagadnień związanych z czasem pracy, dokumentacją pracowniczą i umowami, zatrudnianiem i zwalnianiem, urlopami pracowniczymi itd. Cieszę się, że wkrótce się zobaczymy!

Lokalizacja i termin wydarzenia

Opis lokalizacji: Szkolenie odbędzie się online na platformie Microsoft Teams.

Co obejmuje cena

  • Szkolenie online w godzinach 9:00-15:00
  • Prelekcja na żywo naszego eksperta, z możliwością zadawania pytań
  • Prezentację pdf wykorzytaną w trakcie szkolenia, przesłaną do Państwa mailem po zakończeniu webinaru
  • Certyfikat

Warunki uczestnictwa

Koszt udziału w jednodniowym szkoleniu dla 1 uczestniczki wynosi 499 zł netto  zł + 23% VAT,

Opłata za udział w szkoleniu jest dokonywana przelewem na podstawie faktury przesłanej przez Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.

Uwaga! Bezkosztowa rezygnacja z udziału w szkoleniu jest możliwa po przesłaniu informacji o rezygnacji e-mailem do organizatora szkolenia, najpóźniej na 7 dni roboczych przed szkoleniem. W przypadku rezygnacji do 3 dni roboczych przed szkoleniem  Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie kwotą stanowiącą 50% pełnej opłaty za szkolenie. Jeśli organizator nie otrzyma rezygnacji a uczestnik nie przybędzie na szkolenie,  Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie pełnymi kosztami szkolenia. W przypadku rezygnacji uczestnika na 2 dni przed szkoleniem oraz w dniu szkolenia, Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie pełnymi kosztami szkolenia. W przypadku odwołania szkolenia przez organizatora lub zmiany terminu klienci nie ponoszą żadnych kosztów.

Zapoznaliśmy się z warunkami uczestnictwa w szkoleniu organizowanym przez Wiedza i Praktyka i akceptujemy je.