Szkolenie  Prawo pracy, płace, ubezpieczenia

Planowanie czasu pracy na przykładach i grafikach

25
Stycznia

Miejscowość: Poznań
Adres: ul. Klasztorna 24/25
Miejsce szkolenia: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
Termin: 25 Stycznia 2016
Cena: 520 zł netto (639,60 zł brutto)

Organizator

Obliczanie czasu pracy oraz inne zagadnienia pokażemy na grafikach i rysunkach, aby łatwo przełożyć na praktykę jedną z najtrudniejszych dziedzin PP

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń

O szkoleniu

Planowanie czasu pracy na przykładach i grafikach

Aby prawidłowo zaplanować czas pracy, trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele różnych kwestii, np.: normę i wymiar czasu pracy, dni wolne, okresy odpoczynku, pracę w nocy, dobę pracowniczą, systemy i rozkłady czasu pracy, okres rozliczeniowy…

O błąd nietrudno. A przecież pomyłki związane z czasem pracy należą do najbardziej kosztownych. I to nawet jeśli pracodawca nie zdaje sobie z nich sprawy.

Przykład? Pracodawca nie wprowadził ruchomego czasu pracy. Mimo to często polecał pracownikom przychodzić do pracy na wcześniejszą godzinę niż poprzedniego dnia. Naruszał tym samym dobę pracowniczą i generował liczne nadgodziny. Gdyby pracownicy (np. po rozwiązaniu umowy) chcieli wystąpić o wynagrodzenie za takie nadgodziny, może to być dla firmy znacznie bardziej kosztowne niż ewentualne mandaty inspekcji pracy.

Zeszłoroczna duża nowelizacja czasu pracy dała pracodawcy nowe, elastyczniejsze narzędzia do planowania dni i godzin pracy. Przede wszystkim chodzi o dłuższe okresy rozliczeniowe i tzw. ruchomy czas pracy. Mogą one przynieść znaczne korzyści. Ale tylko pod warunkiem, że będą prawidłowo wprowadzone i mądrze stosowane. Inaczej zamiast korzyści mogą pojawić się kłopoty. Pół biedy, gdy skończy się tylko na wystąpieniu inspektora pracy…

Nie ma co jednak przesadnie straszyć. Kodeksowe przepisy o czasie pracy dają w wielu przypadkach pracodawcy spore pole manewru. Byle tylko poprawnie je zastosować.

Trzeba tu zresztą podkreślić, że zeszłoroczna nowelizacja to nie wszystko. W lipcu 2014 r. była ważna zmiana dotyczące czasu pracy niepełnosprawnych (na pozór prosta, w praktyce powodująca wiele różnych wątpliwości). A w kolejce czekają już nowe projekty zmian w przepisach o czasie pracy, przede wszystkim dotyczące rekompensowania pracy w wolną sobotę

Aby pomóc Państwu zmierzyć się ze zmienionymi przepisami i wykluczyć rozmaite błędy oraz pułapki jakie czekają na osoby planujące i rozliczające czas pracy, przygotowaliśmy szkolenie pt. Planowanie czasu pracy na przykładach i grafikach

Wykładowcą jest Szymon Sokolik, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika „Aktualności kadrowe”, trener na licznych szkoleniach. Przedstawi Państwu nie tylko stan przepisów, ale także interpretacje, zarówno te oficjalne, jak i nieoficjalne stanowiska autorów m.in. z inspekcji pracy czy ministerstwa pracy.

Obliczanie czasu pracy oraz inne trudne zagadnienia pokaże Państwu na grafikach i rysunkach, aby łatwo przełożyć na praktykę tę jedną z najtrudniejszych dziedzin prawa pracy.


Planowanie czasu pracy na przykładach i grafikach

Szkolenie odbędzie się: 25 Stycznia 2016r.

Program

1. Obowiązek sporządzania rozkładów czasu pracy po zmianach, w tym m.in.:

 • na jaki odcinek czasowy należy sporządzić rozkład czasu pracy,
 • kiedy i jak podać go do wiadomości pracowników,
 • jak po kolei należy planować czas pracy,
 • w jaki sposób obliczać godziny pracy w okresie rozliczeniowym,
 • jak obliczyć minimalną liczbę dni wolnych, jakie należy zapewnić,
 • kto musi tworzyć indywidualne rozkłady (harmonogramy) czasu pracy

2. Jak nie naruszyć doby pracowniczej, w tym m.in.:

 • kiedy mamy do czynienia z naruszeniem doby pracowniczej,
 • jakie są skutki takiego naruszenia,
 • kiedy ruchomy czas pracy pozwala uniknąć naruszania doby i nadgodzin.

 

3. Na co zwrócić uwagę rozkładając czas pracy na dni i godziny w różnych systemach,  tym m.in.:

 • jak planować czas pracy w systemie podstawowym lub równoważnym,
 • jak planować zadania w systemie zadaniowym,
 • jak wyznaczać pracę w systemie zmianowym,
 • którym pracownikom nie można planować więcej niż 8 godzin pracy.

4. Jak planować dni wolne, w tym m.in.:

 • jak prawidłowo zapewnić dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy,
 • jak planować pracę w niedzielę,
 • czym się różni planowana praca w sobotę lub niedzielę od wezwania pracownika do pracy w wolną sobotę lub niedzielę (jakie obowiązki ma pracodawca w obu przypadkach).

5.  Jak planować pracę w nocy

6. Czas pracy niepełnoetatowców, w tym m.in.:

 • przeliczanie czasu pracy na niepełny etat,
 • jak wskazać w umowie niepełnoetatowca obowiązkowy limit godzin,
 • ponadwymiarowych wynagradzanych jak nadgodziny,
 • jak wskazać w umowie niepełnoetatowca obowiązkowy limit godzin ponadwymiarowych wynagradzanych jak nadgodziny.

7. Czas pracy osób niepełnosprawnych, w tym m.in.

 • na czym polegała zmiana w przepisach z lipca 2014 r.,
 • kiedy niepełnosprawny nabywa i traci obniżoną normę czasu pracy,
 • co to znaczy, że niepełnosprawny ma sztywny wymiar czasu pracy,
 • kiedy niepełnosprawny może pracować w nocy lub w nadgodzinach,
 • jak niższa norma wpływa na urlop niepełnosprawnego,
 • jak rozliczać czas pracy niepełnosprawnego zatrudnionego na część etatu.

8. Ewidencjonowanie czasu pracy, w tym m.in.:

 • co powinna zawierać ewidencja czasu pracy,
 • w jakiej formie powinna być prowadzona,
 • jak zaznaczać godziny pracy,
 • jak zaznaczać nieobecności,
 • czy lista obecności może zastąpić ewidencję,
 • czy ewidencja może być elektroniczna.

9. Planowane zmiany dotyczące czasu pracy (rekompensowanie pracy w wolną sobotę)Prelegenci


Wykorzystaj doświadczenia polskich ekspertów.
Przekonaj się, jak ich praktyczna, pełna wiedza może pomóc Ci radykalnie zmniejszać koszty i odnosić coraz większe sukcesy.


Szymon Sokolik

Szymon Sokolik

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, od kwietnia 2007 r. redaktor naczelny miesięcznika „Aktualności kadrowe" (śledzącego na bieżąco zmiany w prawie pracy oraz nowe interpretacje urzędowe i wyroki SN), a od września 2013 r. redaktor prowadzący miesięcznika „Doradca kadrowego”. Współpracował także przy wielu innych publikacjach, autor licznych artykułów dotyczących prawa pracy. Prowadzi telefoniczny dyżur prawa pracy dla czytelników publikacji kadrowych Wiedzy i Praktyki. Prowadzi również webinaria, wykłady na konferencjach i szkolenia (otwarte i zamknięte) dotyczące różnych zagadnień związanych z czasem pracy, dokumentacją pracowniczą i umowami, zatrudnianiem i zwalnianiem, urlopami pracowniczymi itd.


Lokalizacja i termin wydarzenia

Miejscowość: Poznań
Adres: ul. Klasztorna 24/25
Miejsce szkolenia: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
Opis lokalizacji: Organizator zastrzega zobie możliwość zmiany miejsca szkolenia, by dostosować salę do komfortu uczestników obecnych na szkoleniu. Zawsze będzie to sala blisko centrum, z dobrym dojazdem.  
Termin: 25 Stycznia 2016
Cena: 520 zł netto (639,60 zł brutto)

Co obejmuje cena

W ramach opłaty otrzymasz:

 • udział w szkoleniu,
 • materiały szkoleniowe,
 • serwis kawowy,
 • lunch,
 • certyfikat udziału w konferencji.

UWAGA CENA BEZ VAT! Zapłać mniej za udział w szkoleniu

Uczestnikom opłacającym udział w konferencji w 70% lub całości ze środków publicznych przysługuje zwolnienie z VAT, po okazaniu organizatorowi odpowiedniego oświadczenia. 

 

 

 

 

Warunki uczestnictwa

Koszt udziału w szkoleniu wynosi netto: 520 zł  + 23% VAT,  kwota brutto: 639,60 zł.

Przy nadesłaniu zgłoszenia do 18 stycznia 2016 r. koszt udziału w szkoleniu wynosi netto: 470 zł + 23% VAT,  kwota brutto: 578,10 zł.

Opłata za szkolenie jest dokonywania przelewem po szkoleniu na podstawie faktury przesłanej przez Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.

Uwaga! Bezkosztowa rezygnacja z udziału w szkoleniu jest możliwa po przesłaniu informacji o rezygnacji e-mailem do organizatora szkolenia, najpóźniej na 7 dni roboczych przed szkoleniem. W przypadku rezygnacji do 3 dni roboczych przed szkoleniem Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie kwotą stanowiącą 50% pełnej opłaty za szkolenie. Jeśli organizator nie otrzyma rezygnacji a uczestnik nie przybędzie na szkolenie, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie pełnymi kosztami szkolenia. W przypadku rezygnacji uczestnika na 2 dni przed szkoleniem oraz w dniu szkolenia, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie pełnymi kosztami szkolenia. W przypadku odwołania szkolenia przez organizatora lub zmiany terminu klienci nie ponoszą żadnych kosztów.

Zapoznaliśmy się z warunkami uczestnictwa w szkoleniu organizowanym przez Wydawnictwo Wiedza i Praktyka i akceptujemy je.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wydawnictwo "Wiedza i Praktyka" sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Łotewskiej 9a w celu realizacji niniejszego zamówienia oraz do celów marketingowych. Zgadzam się na otrzymywanie od ww. podmiotu i jego partnerów informacji handlowych przesyłanych środkami komunikacji elektronicznej. Każdej osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Polecamy również

Planowanie czasu pracy na przykładach i grafikach
Szkolenie Prawo pracy, płace, ubezpieczenia

Planowanie czasu pracy na przykładach i grafikach

Gdańsk, 27 Stycznia 2016

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń

Obliczanie czasu pracy oraz inne zagadnienia pokażemy na grafikach i rysunkach, aby łatwo przełożyć na praktykę jedną z najtrudniejszych dziedzin...

Czytaj więcej   »

Zmiany w podatkach PIT i CIT w 2016 r.
Szkolenie Prawo pracy, płace, ubezpieczenia

Zmiany w podatkach PIT i CIT w 2016 ...

Katowice, 27 Stycznia 2016

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń

Zmiany w podatku dochodowym na 2016 r. Oraz wybrane ważne zagadnienia problemowe rozliczenia podatku dochodowego za 2015r.

Czytaj więcej   »

Reklama

Copyright © 2020 Wiedza i Praktyka